środa , 31 maja 2023

Zabawy z niemowlakiem – co robić z małym dzieckiem?

Aby dziecko zdrowo się rozwijało, potrzebuje nie tylko odpowiedniej diety, lecz także stymulującej aktywności. Zachęcanie maluchów do pełzania i raczkowania sprzyja powstawaniu w ich mózgach wielu połączeń nerwowych. Wspólne spędzanie czasu służy też umacnianiu waszych więzi.

Jakie mogą być zabawy z niemowlakiem, który jeszcze nie siedzi?

To zagadnienie tylko wydaje się trudne. Nawet jeśli wasze dziecko przesypia większość czasu, to w pozostałym potrzebuje wrażeń i kontaktu z wami. Dobrze wtedy wiedzieć, w co się bawić z niemowlakiem, który leży.

  • Akuku – to klasyka gatunku. Wystarczy zakryć dziecku twarz pieluchą, a potem ją zsunąć, mówiąc „akuku!”. Ta zabawa wywołuje śmiech, ale też usprawnia koordynację ruchową maleństwa, które z czasem uczy się samo pozbywać przeszkadzającego materiału.
  • Turlanie piłki – gdy niemowlę umie unosić głowę, leżąc na brzuchu, możecie turlać do niego piłkę, którą często odruchowo spróbuje złapać lub odbić rączkami. Pamiętajcie przy tym, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie. Warto więc zrównać się do ich poziomu.
  • Gimnastyka – zabawy z niemowlakiem powinny uwzględniać także prostowanie jego rączek nad głową, wzdłuż tułowia, na boki i na krzyż. Chodzi o niwelowanie tendencji do przykurczania ich.

Gdy dziecko usiądzie

Łatwiej wymyślić, jak się bawić z niemowlakiem, wraz z kolejnymi etapami jego rozwoju. Siedzącemu dziecku można dawać nieco twardsze przedmioty. Proponowane zabawy to:

  • Perkusja z garów – oczywiście, częściej daje się dziecku metalową miskę niż garnek, jednak chodzi o udostępnienie mu materiałów, wydających różne dźwięki. Powinno mieć też dwie różne pałeczki. W tej roli sprawdzi się drewniana łopatka, metalowa łyżka czy plastikowy nóż. To zabawa sensoryczna dla małych dzieci.
  • Żółwik, beczka i piąteczka – im lepiej niemowlę kontroluje ruchy dłoni, tym więcej gestów można je uczyć, dlatego są one kolejnym pomysłem, w co się bawić z niemowlakiem dla lepszego kontaktu między wami.
  • Turlanie piłki, przy którym stykacie się stopami – taka pozycja sprawia, że zabawka nie ucieka, ale też utrwala maleństwu trzymanie nóg przed sobą, a nie z tyłu. To ważne, bo jeśli dziecko częściej siada z pupą między piętami, jego kolana wyginają się do środka, co może powodować problemy w przyszłości.
  • Udawanie zwierząt – dziecko siedzące zwykle też raczkuje i jest w stanie naśladować dźwięki typu kląskanie, udając z tobą koniki.
  • Wyścigi – aby zachęcić dziecko do czworakowania, połóż przed nim przedmiot, który wyznacza linię mety. Możesz ściągać się razem z nim, dla śmiechu.

Kiedy zacznie chodzić

Okres niemowlęcy trwa do 2. roku życia, a większość dzieci zaczyna chodzić około roczku. Zyskujecie wtedy mnóstwo możliwości wspólnego spędzania czasu.

  • Gra w piłkę nożną – wymaga od dziecka dużej koncentracji, by kopnąć piłkę i się nie przewrócić, jednak wspaniale ćwiczy zmysł równowagi. Oczywiście, musicie się postarać o małe bramki. Na przykład framugi drzwi.
  • Super pamięć – na początek wybierzcie z tej gry trzy pary. To dobry sposób, jak się bawić z niemowlakiem, by nauczyć go przydatnych umiejętności. W końcu w codziennym życiu często przychodzi nam dobierać skarpetki.
  • Slalom – jest trudny dla dzieci w tym wieku, ale przejście go daje im dużo satysfakcji.
  • Wyjście z rowerkiem biegowym – uczy on niemowlę utrzymywania równowagi, by potem łatwiej było mu na rowerze z pedałami.

Zabawy z niemowlakiem są dość proste, ale uczą go wielu przydatnych umiejętności. Chodzi w nich przede wszystkim o podsycanie naturalnej skłonności dziecka do naśladowania dorosłych, a także dostarczenie mu zdrowej porcji ruchu. Można nimi utrwalić prawidłową pozycję ciała i wspierać rozwój zmysłu równowagi.