środa , 31 maja 2023

Zabawy z chustą animacyjną – jak się bawić z chustą Klanza?

Jednym z bardziej uniwersalnych narzędzi do pracy z dziećmi jest chusta animacyjna, wyglądająca jak spadochron z kolorowych trójkątów. Przy każdym z nich znajdują się dwa uchwyty, by dało się nią manipulować na różne sposoby. Liczba osób, które mogą ją trzymać, zależy od średnicy (między 3 a 7 m). Jednak zdarza się też, że maluchy mieszczą się przy danym uchwycie parami.

Kiedy prowadzić zabawy z chustą animacyjną?

Choć teoretycznie nie ma przeciwwskazań do jej stosowania, to jednak chusta Klanza do pełnego naciągnięcia wymaga przestrzeni. Warto też używać jej w konkretnym celu. Jak na przykład:

  • Integrowanie grupy – tutaj wykorzystuje się zabawy z chustą animacyjną, skłaniające do powtarzania imion w danej kolejności: osób stojących przy wymienionym kolorze, naprzeciwko siebie czy w dowolnym układzie, za którym dzieci są w stanie nadążyć.
  • Nauka współpracy – gdy każe się dzieciom trafić piłką do dziury pośrodku chusty, muszą one komunikować się i dostosowywać ruchy rąk do ruchów pozostałych.
  • Ćwiczenie koncentracji – niektóre zabawy z chustą Klanza wymagają od dzieci jednoczesnego słuchania poleceń i wykonywania ich – jak chociażby tworzenie na przemian szturmu i spokojnej fali.
  • Poprawa refleksu – kiedy każe się dzieciom z daną cechą wyglądu czy charakteru zamienić się miejscami, zanim chusta opadnie, podczas gdy reszta grupy podrzuca ją do góry, uczestnicy muszą szybko rozpoznać w sobie te cechy, namierzyć zwolnione uchwyty i dobiec do nich. Przy okazji uczą się, jak są do siebie podobni.

Jakie zabawy z chustą Klanza spodobają się najmłodszym?

Nie wszystkie są równie łatwe, dlatego trzeba dobrać je do wieku. Dla przedszkolaków nadadzą się:

  • Kolory – przy tej grze chusta animacyjna leży na podłodze, a dzieci tańczą wokół. Gdy muzyka ucichnie, prowadząca wymienia kolor, na którym mają jak najszybciej stanąć.
  • Cyferki – dzieci, trzymając uchwyty, odliczają do 4. Powinny zapamiętać swoje numery. Następnie grupa krąży z chustą w lewo, gdy wywołane jedynki obiegają ją w prawo, starając się wrócić na swoje miejsce, i tak dalej.
  • Kto zniknął? – Tutaj chusta Klanza powinna być trzymana na wysokości pasa, by trzeba było się pod nią schylić. Uczestnicy zamykają oczy. Prowadzący dotyka osoby, która ma wejść pod spód. Następnie wszyscy unoszą powieki i muszą zgadnąć, kto jest schowany.
  • Naleśnik – zawija się daną osobę w naleśnik, z głową wystającą ponad materiałem. Następnie musi ona się uwolnić.

Trudniejsze gry

Aby przed starszą grupą postawić wyzwanie, trzeba mieć pomysły na bardziej złożone zabawy z chustą Klanza. A są to:

  • Transport – chodzi o przeniesienie całej chusty z jednego miejsca na drugie. Sprawę utrudnia jednak stojąca na niej miska z wodą.
  • Złap piłkę, czyli inna wersja głupiego Jasia – jeden z uczestników znajduje się pod materiałem i wyciąga ręce lub popiersie przez otwór (zależnie od rozmiaru), próbując złapać piłkę, którą pozostali podbijają gwałtownymi ruchami.
  • Basen z rekinami – wybiera się czworo uczestników, którzy nie będą siedzieli w kręgu. Pozostałym chusta animacyjna powinna zakrywać nogi. Dwie z wybranych osób całkowicie chowają się pod spód, bo zostają rekinami, a dwie krążą wokół basenu i są ratownikami. Rekiny mają za zadanie wciągać ludzi pod wodę, ale ratownicy mogą im przeszkodzić. Kiedy ktoś zostanie wciągnięty do połowy torsu, dołącza do rekinów na polowaniu.

Zabawy z chustą animacyjną są świetnym sposobem integracji grupy, nauki współpracy, treningiem refleksu, małej motoryki i koncentracji. Sprawdzają się zarówno wśród przedszkolaków, jak i ze starszymi dziećmi. Jedyne, czego wymagają, to sporej przestrzeni.

One comment

  1. Wegetarianizm zalety

    Bardzo chciałbym założyć bloga, ale… Nie jestem pewien, jaki rodzaj blogów ma największy ruch? Jakie blogi przeglądasz? Najczęściej przeglądam blogi fotograficzne, kulinarne i blogi modowe. i Właśnie twego bloga dopiero zaczynam „obserwować”