poniedziałek , 2 października 2023

Zabawy ruchowe – slalom i tor przeszkód

Slalom i tor przeszkód to zabawy lubiane zarówno przed przedszkolaków, jak i starsze dzieci. Obie nie są bardzo wymagające i można się do nich przygotować w bardzo prosty sposób.

Slalom – jak się bawić?

Slalom jest świetną zabawą, która pomoże się dziecku rozruszać. Jeśli masz w domu profesjonalne słupki, to super. Możesz je ustawić w odpowiedniej odległości od siebie. Jeżeli jednak nie masz takiej pomocy to wystarczy, że zaopatrzysz się na przykład w plastikowe kubeczki, czy kamienie.

Rozstaw je na podłożu i zaproponuj dziecku, by poruszało się między nimi. Musi omijać „słupki” po kolei. Może to być zwyczajny spacer, lub omijanie na przykład z obrotem, albo tyłem. Możesz też zaproponować dziecku, aby przejechało slalom na rowerze, albo skakało na jednej nodze. Możliwości jest mnóstwo, wszystko zależy od Twojej kreatywności.

Tor przeszkód – jak się bawić?

Tor przeszkód to równie fajna propozycja zabawy. Do jego przygotowania można także wykorzystać wspomniane „słupki” i umieścić taki slalom w tracie toru przeszkód. Warto też ustawić krzesełka – dziecko może przejść po nich, lub przeczołgać się pod spodem.

Można ułożyć wieżę, którą trzeba pokonać, wykopać dołek – jeśli nie boisz się góry prania, możesz nawet nalać do niego wody. Warto też zadbać o jakąś równoważnię i dodatkowe elementy utrudniające przejście toru przeszkód.

Można zorganizować wyścigi na czas, bądź po prostu dać go dziecku tyle, ile potrzebuje. Taki tor przeszkód to świetnie ćwiczenie dla motoryki dziecka.