Zabawy ruchowe – slalom i tor przeszkód

tor przeszkód

Slalom i tor przeszkód to zabawy lubiane zarówno przed przedszkolaków, jak i starsze dzieci. Obie nie są bardzo wymagające i można się do nich przygotować w bardzo prosty sposób.

Slalom – jak się bawić?

Slalom jest świetną zabawą, która pomoże się dziecku rozruszać. Jeśli masz w domu profesjonalne słupki, to super. Możesz je ustawić w odpowiedniej odległości od siebie. Jeżeli jednak nie masz takiej pomocy to wystarczy, że zaopatrzysz się na przykład w plastikowe kubeczki, czy kamienie.

Rozstaw je na podłożu i zaproponuj dziecku, by poruszało się między nimi. Musi omijać „słupki” po kolei. Może to być zwyczajny spacer, lub omijanie na przykład z obrotem, albo tyłem. Możesz też zaproponować dziecku, aby przejechało slalom na rowerze, albo skakało na jednej nodze. Możliwości jest mnóstwo, wszystko zależy od Twojej kreatywności.

Tor przeszkód – jak się bawić?

Tor przeszkód to równie fajna propozycja zabawy. Do jego przygotowania można także wykorzystać wspomniane „słupki” i umieścić taki slalom w tracie toru przeszkód. Warto też ustawić krzesełka – dziecko może przejść po nich, lub przeczołgać się pod spodem.

Można ułożyć wieżę, którą trzeba pokonać, wykopać dołek – jeśli nie boisz się góry prania, możesz nawet nalać do niego wody. Warto też zadbać o jakąś równoważnię i dodatkowe elementy utrudniające przejście toru przeszkód.

Można zorganizować wyścigi na czas, bądź po prostu dać go dziecku tyle, ile potrzebuje. Taki tor przeszkód to świetnie ćwiczenie dla motoryki dziecka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *