Zabawy dla rocznego dziecka – w co się bawić z rocznym dzieckiem?

zabawy dla rocznego dziecka

Kiedy dziecko kończy roczek, zazwyczaj umie już chodzić. A jeśli nie, to niewiele mu do tego brakuje. Samo siedzi, ma stabilny kręgosłup, przemieszcza się i chwyta różne przedmioty, co można wykorzystać w trakcie zabawy. Jak to zrobić, by wyposażyć je w jak najwięcej kompetencji? Zabawa rozwija, zabawa uczy! W co się bawić z rocznym dzieckiem?

Czemu warto mieć pomysły na zabawy dla rocznego dziecka?

Istnieje wiele dróg rozwoju, a nie każdą z nich twoje maleństwo może odkrywać bez pomocy. Wspólnie spędzony czas jest więc kluczowy dla postępów w zdobywaniu przez nie nowych doświadczeń i zdolności. Wspiera je na poziomie fizycznym i umysłowym. Na co najkorzystniej wpływają zabawy dla roczniaka?

  • Wasze więzi – chociaż zaczynają się kształtować, kiedy zaspokajasz podstawowe potrzeby noworodka, później niemowlaka, to taka opieka nie wystarczy. Dopiero wspólna zabawa, wymieniane uśmiechy, współpraca przy danym zadaniu, gwarantują wam pogłębienie relacji.
  • Integrację sensoryczną – jeśli tylko wiesz, w co się bawić z rocznym dzieckiem, jesteś w stanie wyćwiczyć z nim wszystkie zmysły. Oswajać je z teksturami, pobudzać czucie głębokie, dać mu świadomość różnych partii mięśni. To pozwoli mu uniknąć w przyszłości problemów z nadwrażliwością czy skupieniem uwagi.
  • Poziom wiedzy – wśród tego, jakie są popularne zabawy dla rocznego dziecka, wiele uwzględnia naukę kolorów, kształtów czy rozwój mowy. Umożliwiają one zarówno chłonięcie podstawowej wiedzy, jak i pobudzenie samych procesów uczenia się, które człowiek wykorzystuje w całym swoim życiu.

Kreatywne zabawy

Takie zabawy, jak ta w berka wzmacniają mięśnie i rozwijają koordynację ruchową dziecka, czasem jednak przydadzą wam się bardziej kreatywne zajęcia, bo umysł dziecka potrzebuje nawet większej stymulacji niż jego nogi. Co wtedy robić?

  • Czytać: Można w tym ustalić wieczorny rytuał przed zasypianiem, ale to nie jedyna z opcji. O każdej porze dnia, czytanie rozwija zasób słownictwa, wyobraźnię malucha i poziom społecznych kompetencji. Pozwoli mu też w przyszłości korzystać z własnej, nie tylko twojej, kreatywności.
  • Masować: Zabawy dla rocznego dziecka nie powinny kręcić się wyłącznie wokół chodzenia, kolorów i dźwięków. Równie ważne jest pobudzanie czucia głębokiego w trakcie masażu. Można przy nim wykorzystać różne kreatywne rymowanki.
  • Rozmawiać przy sortowaniu: Pierwsze zabawki, rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową, to zwykle sortery. I początkowo mają tylko takie zadanie. Dziecko uczy się odpowiednio poruszać rękami. Kiedy jednak zaczniesz przy tym rozmawiać, pozna nazwy kolorów, kształtów, być może liczbę elementów, a to informacje przydatne w przyszłości.
  • Hałasować: Nie jest to ulubiona zabawa dla dorosłych, lecz dzieci potrzebują informacji o tym, jakie dźwięki wydają różne przedmioty. Warto od czasu do czasu składać im perkusje z metalowych misek, łyżek, drewnianych łopatek, plastikowych kubków, i wszystkiego tego, co jeszcze znajdziesz w kuchni. Pozwoli im to oswoić się z hałasem, a także poznać różnice między tworzywami.
  • Chować: Takie zabawy dla roczniaka rozwijają spostrzegawczość i zapamiętywanie. Niezależnie od tego, czy pociecha musi szukać rodziców, czy ulubionej zabawki, uczy się dostrzegać zmiany kształtu, na przykład uwypuklenie kołdry, oraz zapamiętywać potencjalne kryjówki.
  • Tworzyć masy: Sensoryka mocno zyskuje na zabawach z masą solną, a wytwarzanie jej samemu (zamiast, na przykład, kupienia plasteliny), uczy dziecko kreatywności, wykorzystywania zasobów i oszczędności.

Zabawy dla rocznego dziecka, wbrew pozorom, nie muszą wykorzystywać drogich gadżetów. A nawet bardziej istotne są te, które przeprowadzić zupełnie za darmo. Masaże czy czytanie książek z biblioteki rozwijają u malucha integrację sensoryczną, mowę i wyobraźnię. Z kolei najprostsze sortery można wykorzystywać do nauki pierwszych kształtów, kolorów i liczb. Do tego sprzyjają one koordynacji wzrokowo-ruchowej i działaniu małej motoryki. Są naprawdę ważne dla jego rozwoju maluszka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *