poniedziałek , 2 października 2023

Zabawy dla dzieci w domu na niepogodę

Jeśli nie wiesz, co robić z dzieckiem gdy pada deszcz, a twoje maluchy wręcz rozpiera energia, przyda ci się parę pomysłów i narzędzi. Niekoniecznie drogich, bo organizowanie czasu pociechom jest prostsze niż się wydaje. Wystarczy odrobina kreatywności.

Jakie są najprostsze zabawy dla dzieci w domu?

Co innego zająć dwu-, co innego ośmiolatka. Wszystko trzeba dostosować do bieżących umiejętności dziecka. Dlatego wybór w co się bawić, warto zacząć od łatwiejszych opcji, zwłaszcza gdy ma się pod opieką niemowlaki.

 • Gry z balonem – jest to tani produkt, który jednak daje dużo frajdy. Wystarczy powiedzieć dzieciom, że ma nie dotknąć podłogi. W przeciwieństwie do piłki, przy odbijaniu nie uszkodzi cennych przedmiotów, stąd można z nim bezpiecznie organizować zabawy w domu.
 • Super pamięć – nawet małe dzieci sobie z nią radzą, jeśli dać im tylko trzy pary.
 • Naleśnik – polega na zawijaniu dziecka w kołdrę lub kocyk. Jest świetnym sposobem na ogrzanie go, a także pobudzenie czucia głębokiego, a więc dostarczenie potrzebnych bodźców w czasie niepogody.
 • Gra w chowanego – jeśli nie macie dość miejsca by się kryć, to chowajcie zabawki. W ten sposób zawsze będzie co robić, gdy pada deszcz, bo w każdym mieszkaniu jest wiele miejsc do odkrycia przez dzieci.
 • Kolorowanki – są dostępne zarówno w prostych wzorach, jak i te antystresowe, z drobnymi elementami. Dzięki temu mają szansę pochłonąć osoby w każdym wieku.

Co zajmuje na długie godziny?

Sprawa wygląda inaczej, gdy trzeba wymyślić zabawy dla dzieci w domu na czas przelotnej mżawki, a inaczej, gdy pada przez kilka dni. Wtedy trzeba skorzystać z zabaw, które zajmą dzieci na dłużej:

 • Gry karciane – wojna jest szczególnie skuteczna, jeśli chodzi o czas trwania jednej partii. Można też grać w „Piotrusia” wiele razy z rzędu. Taką powtarzalność lubią przeważnie dzieci w wieku przedszkolnym.
 • Puzzle – dobrze jest mieć w domu różne opakowania, by stopniowo zwiększać dziecku liczbę elementów i zmieniać obrazy.
 • Planszówki – tradycyjne rozwiązanie dla zabicia czasu i zacieśnienia więzów rodzinnych. Ich szeroki wybór pozwala na długo uniknąć dylematu, w co się bawić.
 • Budowanie namiotu/bazy – pozornie proste, bo wystarczy parę krzeseł, koc, poduszki czy maskotki, ale potrafi skutecznie zająć.
 • Odgrywanie ról – zabawy w domu mogą łatwo przemienić się w rodzinne kółko teatralne. Udawanie Indian, księżniczek, policjantów i złodziei, czy nawet psów, rozwija wyobraźnię, uczy używania zwyczajnych przedmiotów w niecodzienny sposób i skłania do ruchu.

Wykorzystanie deszczu

Skoro już pokrzyżował wam plany z wyjściem na dwór, może warto wykorzystać go do zabawy?

 • Wyścigi kropli – patrząc, jak spływają po szybie, możecie komentować, która pierwsza dotrze do dolnej ramy.
 • Las deszczowy – taka pogoda, to świetna okazja, by pouczyć dzieci o plemionach, roślinach i dzikich zwierzętach z terenów równikowych. Możecie udawać, że wybraliście się na wycieczkę w tamte rejony. Co jeśli burza właśnie zagłusza kroki jaguara, skradającego się w buszu?
 • Statek piracki – słuchając deszczu, poczujcie się jak podczas sztormu. Ta gra pozwoli wam użyć wyobraźni, ale też pobudzić czucie głębokie przy ciągnięciu liny (np. koca), by zwinąć żagle.
 • Deszczowe piosenki – śpiew i taniec to zawsze dostępne zabawy dla dzieci w domu. Nie potrzebujecie nawet podkładu! A na niepogodę najlepiej sprawdzą się utwory, które kpią z niej!

Czasem trudno zorganizować zabawy dla dzieci w domu. Kiedy jesteście rodzinnie przyzwyczajeni do czasu na dworze, to braknie pomysłów w razie niepogody. Dobrze wtedy mieć zgromadzone zapasy. Balony, puzzle, planszówki czy karty świetnie się sprawdzą, by zawsze mieć w co się bawić. Przyda się także pewna doza wyobraźni.