Zabawa w chowanego – na czym polega?

zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego to jedna z najpopularniejszych zabaw podwórkowych, choć z powodzeniem można ją wykorzystać również w domu. Oczywiście pod warunkiem, że ma on przynajmniej kilka pomieszczeń i zakamarków, w których można się skryć. Na czym polega ta gra?

Zabawa w chowanego – jak się bawić?

W zabawie w chowanego fajne jest to, że można ją sobie w różny sposób uatrakcyjniać. Podstawowa jej wersja polega na tym, że jeden z uczestników ma rolę szukającego. Oddala się on od reszty dzieci i zamyka oczy. Musi też policzyć na przykład do dziesięciu.

Czas, gdy osoba szukająca liczy jest po to, aby reszta uczestników mogła się rozbiec i schować. Gdy szukający zbliża się do magicznej dziesiątki musi głośno krzyknąć: SZUKAM! I dopiero wtedy wolno mu rozpocząć poszukiwania kolegów i koleżanek.

No i teraz mamy do wyboru przynajmniej dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada, że osoba szukająca odnajduje wszystkich uczestników i w następnej rundzie przekazuje pałeczkę na przykład pierwszej osobie, którą odszukała.

Lub można też umówić się tak, że każda znaleziona osoba musi podbiec szybko do umówionego miejsca i klepnąć w nie. Tym sposobem zyskuje tak zwany immunitet. Jeśli szukający dotknie tego miejsca wcześniej niż znaleziona osoba, ta druga musi przejąć jego rolę niezależnie od tego, ile osób jeszcze zostało w ukryciu.

Zabawa w chowanego może też stać się najprawdziwszą grą terenową. Ale wówczas trzeba liczyć się z dużo bardziej skomplikowanymi zasadami i sporą ilością przygotowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *