środa , 29 listopada 2023

Gra w klasy – zabawa z naszego dzieciństwa

Trudno jest znaleźć informację dotyczącą tego, kiedy wymyślono grę w klasy. Jedno jest pewne! Znały ją nie tylko nasze mamy, ale nawet i babcie. Gra w klasy to zabawa dla dzieci, która jest popularna po dziś dzień. Jak się do niej przygotować?

Gra w klasy – jak się bawić?

Żeby zagrać w klasy, trzeba zaopatrzyć się w kredę. Rysujemy nią na chodniku lub betonie diagram – przykładów takich diagramów jest w internecie mnóstwo. Mogą mieć różny kształt, kolor, wielkość. Wystarczy wybrać jeden z nich i na każdym polu napisać cyferkę. W podstawowej wersji tylko do 9, ale jeśli dziecko potrafi już ogarniać większe liczby, to możemy sobie pozwolić trochę szaleństwa w tym temacie.

Takie jedno pole z numerem, oznacza jedną klasę. Teraz bierzemy do ręki kamień, czy woreczek z ryżem i rzucamy nim najpierw na klasę numer 1. Przeskakujemy ją, po czym skaczemy na dalsze numerki. W drodze powrotnej zatrzymujemy się przed jedynką i stojąc na jednej nodze musimy podnieść rzucony kamień, lub woreczek. Zeskakujemy i przekazujemy rekwizyt kolejnej osobie, która rzuca go na tę samą klasę.

UWAGA! Jeśli przedmiot wpadnie w złe pole, lub dotknie linii klasy, przepada nam kolejka.

Skaczemy tak długo, aż „przejdziemy” wszystkie klasy.

Dla młodszych dzieci lepiej wybrać opcję gry w klasy, w której mogą skakać jednocześnie na obie nóżki. Bardziej prawieni gracze świetnie poradzą sobie ze standardowym chłopkiem.