poniedziałek , 2 października 2023

Eksperymenty dla dzieci z balonem – 7 pomysłów

Nie ma lepszego sposobu na przekazywanie dzieciom niż nauka poprzez zabawę. Warto skupić się na metodach tanich w realizacji, wtedy będziecie w stanie częściej wykonywać eksperymenty dla dzieci. Co ważne, zwykle nie wymagają one specjalistycznych środków, a jedynie rzeczy obecnych w każdym domu, takich jak soda oczyszczona czy odpowiednia ilość wody, więc nie ma co zamartwiać się ich poziomem trudności.

Jakie eksperymenty dla dzieci z balonem nie wymagają nic poza nim?

Balony naprawdę potrafią zająć dzieci na długo, jakie są najprostsze eksperymenty dla dzieci z balonami w roli głównej?

  • Dźwięki orkiestry – balon ma to do siebie, że gdy jest nadmuchany można go odbijać, ale jeśli się go odpowiednio przytrzyma, to nie odleci, tylko wyda zabawne dźwięki. Można też nim energicznie kręcić. Wtedy powietrze dookoła „gwiżdże”. Do tego, jeśli go nie zawiążesz, a jedynie przytrzymasz ogonek palcami, możesz stopniowo upuszczać powietrze, zmieniając go w piszczałkę. A jeśli podsuniesz pociechom jakąś melodię, przy jej powtarzaniu nauczą się współpracy.
  • Lot niekontrolowany – eksperymenty dla dzieci z balonem bywają tak proste, jak nadmuchanie ich i puszczenie, by latały swobodnie, najlepiej w zamkniętej przestrzeni. Przy takiej zabawie można uczyć dzieci, że powietrze za każdym razem przemieszcza się w przeciwnym kierunku do balonu. Problemem jest jedynie niezgubienie ich.
  • Elektryzowanie – oczywiście, lepiej do niego mieć kawałek materiału do potarcia, a do przyciągnięcia skrawki papieru, by nie niszczyć swojej fryzury, ale z braku laku można potrzeć nadmuchany balon o włosy. W wyniku przemieszczenia się cząsteczek, będzie je ciągnął do siebie, przynajmniej z bliskiej odległości. W ten sposób można przedstawić dzieciom podstawy elektrostatyki.

Wieloskładnikowe eksperymenty dla dzieci

Najprostsze eksperymenty to te z wodą, ale zdarza się, że potrzebny jest również ocet czy taśma i szpilka. Co można „skombinować” dzięki tym gadżetom?

  • Test pływackich umiejętności – w tej kategorii można wykonać dwa eksperymenty dla dzieci z balonem, ponieważ napełniony powietrzem pływa, a napełniony wodą tonie w misce czy garnku. W obu przypadkach uczycie pociechy o gęstości, a w drugim dochodzi wyporność cieczy.
  • Dmuchanie butelką – jeśli wleje się w nią pół szklanki octu i dosypie łyżkę sody, wskutek reakcji chemicznych powstanie dwutlenek węgla, tak samo jak w wydychanym powietrzu. Aby wypełnił balon, wystarczy naciągnąć jego ogonek na ustnik butelki. Wtedy wydaje się rosnąć za sprawą magii, a to jedynie odrobina nauki.
  • Kula lodu – kolejny dowód na to, że eksperymenty dla dzieci często odbywają się z użyciem wody. Wystarczy zamrozić ją w balonie, a kiedy przetnie się gumę, wychodzi lodowa kula, którą możecie wykorzystać do kolejnej zabawy. Zimą przydaje się w lepieniu bałwana, latem przyjemnie chłodzi. Poza tym, uczy dzieci o zmianach stanu skupienia poprzez porównanie, na przykład że balon z wodą jest miękki, a z lodem twardy.
  • Nieprzebijalny – ta sztuczka odsłania przed dziećmi sekret iluzjonistów. Choć mogą się nie zorientować, jeśli użyjesz przejrzystej taśmy. Powstrzymuje ona balon przed pęknięciem przy powolnym wbiciu przez nią szpilki. Po prostu zmniejsza napięcie i trzyma kształt gumy.

Eksperymenty dla dzieci z balonem są lekkie, proste i przyjemne, jak zabawa sama w sobie. Co ważne, są także tanie w wykonaniu. Z tego względu właściwie każdy rodzic może nauczyć dzieci różnych praw fizyki i chemii właśnie poprzez tego typu eksperymenty z balonem.